Mine værktøjer
Netdesign - til forsiden

Videokonferencer - når chefens drøm går i opfyldelse

Der er mange gode grunde til at implementere videokonferencesystemer i virksomheden. Videokonferencer skærer kraftigt ned på rejseomkostningerne, giver mere tilfredse medarbejdere og reducerer CO2-udledningen.

Tid og penge. To parametre, der normalt kan få enhver virksomhedsleder til at spærre øjnene op, hvad enten de er brugt eller tjent. Med rækken af nye videokonferencesystemer går udviklingen i retning af højere effektivitet og større driftsbesparelser.



Videokonferencer tilbyder real-time video- og audiokommunikation mellem flere parter. Udbuddet af forskellige videokonferencesystemer er bredt og varierer fra avancerede high-end-systemer til mere simple mid-range-systemer.


Som en IDC-rapport fra februar 2008 slår fast, hænger fordelene ved videokonferencesystemer sammen med mængden af møder, medarbejderen kan afvikle internt i virksomheden frem for at lade sig transportere. Og ikke mindst de besparelser til fly, hotel, mad og anden forplejning, der typisk er forbundet med at rejse.


I NetDesign integrerer og hoster vi komplette løsninger i begge ender af videokonferenceskalaen. Til store virksomheder med mange internationale kontorer er Cisco TelePresence ikke bare fremtidens, men nutidens kommunikationsform. Systemet giver en imponerende illusion af face-to-face-kommunikation, der opvejer behovet for fysisk kontakt.

 

Til mindre og mellemstore virksomheder har Tandberg en række videokonferencesystemer, der kan bruges, når medarbejderne sidder ved skrivebordet, når de er på farten med deres bærbare computere, eller sågar når de står på byggepladsen med et akut kommunikationsbehov.

 

telepresence www


Ciscos nyeste skud på stammen inden for TelePresence-produkter er model CTS-500. Modellen er udviklet til topchefen, der gerne vil have sit personlige TelePresence-udstyr på kontoret. Eller til mødelokaler, hvor man gerne vil udnytte fordelene ved hurtig og sikker videokommunikation. Billederne vises i imponerende 720x1080 pixels, og lyden gengives i CD-kvalitet, hvilket er med til at fuldende indtrykket af en personlig og intim samtale. Læs mere om Cisco TelePresence her.


Som integrator af IP-baserede kommunikationsløsninger oplever NetDesign dagligt fordelene ved at kunne binde de forskellige kommunikationsplatforme sammen og hoste alt samlet.

 

Systemintegrationen giver virksomhederne det fulde udbytte af deres kommunikationsløsninger og resulterer i mere enkle brugergrænseflader.
Denne konvergens gælder også videokonferencesystemer. Her taler man om såkaldt 'interoperability'. Det betyder kort sagt, at et Cisco TelePresence-system eksempelvis kan tale sammen med et Tandberg-system, uden at det går ud over samtalens tekniske kvalitet. Systemerne sørger selv for at skalere op og ned og gengive billederne i det bedst mulige format. På et mere omfattende niveau betyder det også, at telefoner, kalendere, e-mails etc. kan arbejde sammen med videosystemet, så løsningen automatisk koordinerer mellem forskellige platforme. Det frigiver ressourcer og letter dagligdagen for den enkelte medarbejder.   


Hvad enten videokonferencen foregår over high-end-systemer eller mid-range-systemer, er teknologien enhver virksomheds drøm. Fordi tid og penge sparet er tid og penge tjent.

Hovedkontor:

Gammelgårdsvej 91
DK-3520 Farum
7241 4200
CVR. nr.: 89928311

Regionskontor:

Skejby Nordlandsvej 311
DK-8200 Århus N
7241 4200